KAKLIK MAĞARASI’NA ZİYARETÇİ AKINI

Honaz’ın Kaklık Mahallesi’nde bulunan Kaklık Mağarası, yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çekerken, uğrak yeri olmayı da sürdürüyor.
Honaz ilçesine 24 kilometre uzaklıktaki bulunan ve 140 metre uzunluğundaki Kaklık Mağarası, yöre halkı tarafından geçmişten bu yana bilinmesine karşın doğaseverlerce 1990’lı yıllarda keşfedildi. Ziyaretçilerine eşsiz bir deneyim yaşatan mağara, 2002’de yapılan düzenlemeyle turizme açıldı.
BOL MİKTARDA TERMAL SUYU BULUNUYOR
’Yer altındaki saklı Pamukkale’ olarak da bilinen Kaklık Mağarası’ndaki havuzlar, Pamukkale’dekine çok benzeyen basamaklar halinde üst üste oluşurken tavanı ise damlataşı, sarkıtlar ve dikitlerle süslü yapısıyla dikkat çekiyor. Ziyaretçilere görsel bir şölen sunan mağara içerisinde bol miktarda termal su bulunuyor.
YEŞİLİN TÜM RENKLERİ
Kaklık Mağarası’nın doğrudan gün alan ve sürekli damlayan veya akan duvarlarında, sık bir yosun ve küçük yapraklı sarmaşık türü bitkilere de rastlanabiliyor. Aydınlanmaya bağlı olarak gün içinde yeşilin değişik tonlarını alan bu bitkiler, mağaraya ayrı bir güzellik katıyor. Mağaranın hemen girişinden şelaleyi andıracak şekilde akan su ise ziyaretçileri girer girmez eşine ender rastlanan bir benzerlik ile karşılıyor.
TERMAL SU BAZI CİLT HASTALIKLARINA İYİ GELİYOR
Mağaradaki berrak, renksiz ve kükürt kokulu olan su egzama gibi bazı cilt hastalıklarına iyi geldiği biliniyor. Ayrıca mağaranın yakınında ziyaretçilerin istifadesine sunulmak üzere yapılan yüzme havuzu, küçük amfi tiyatro, seyir alanları, kafeterya ve kameriyeler Mayıs 2002 tarihinden itibaren turizmin hizmetine sunuldu.
”BURASI PAMUKKALE’NİN BİR ÖRNEĞİ'
Honaz Belediye Başkanı Yüksel Kepenek, mağaraya özellikle yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiğini ve gelen turistler arasında uzak doğu ülkelerinden gelen turistlerin yoğunlukta olduğunu ifade etti. Günlük yaklaşık bin, bin 200 arasında ziyaretçinin mağaraya geldiğini kaydeden Başkan Kepenek, “Mağaraya yaz döneminde ve hafta sonlarında 5 bin ziyaretçi sayısına ulaşılıyor. Biz burayı yeniden ayağa kaldırdık. Bu doğal güzelliğini ve doğa harikasını insanlarla buluşturmaktan büyük bir onur duyuyoruz. Herkesi buraya davet ediyoruz çünkü burası Pamukkale’nin yeraltındaki bir örneği. Suyun dokunmadığı yerleri biz dokundurarak travertenlerin sayısını arttırmaya çalışıyoruz. Belediye olarak mağaranın iç ve dış bölgelerinde yenileme çalışmaları yaptık. Yüzme havuzunu aktif hale koyduk. Göreve geldiğimiz ilk yıldaki kötü ve bakımsız halinden çıkararak temiz ve gezilebilir haline getirdik. Özellikle cilt hastalığı olanları buraya davet ediyoruz, doğal havuzlarımız var onlar için. Suyun egzama gibi bazı cilt hastalıklarına iyi geldiği biliniyor” dedi.
Denizli’nin Honaz ilçesi Kaklık Mahallesi yakınında, kalsiyum karbonat bileşiminde traverten kayaçları içinde oluşan Kaklık Mağarası, yer altı sularını boşaltan aktif bir mağara durumunda iken, tavanının çökmesi ile açığa çıktı. Damlataşı, sarkıtları ve dikitleriyle süslü olan Kaklık Mağarası, Pamukkale’de bulunan travertenlere benzer basamaklarıyla eşine az rastlanan güzellik sunuyor. Düden-kaynak, çöküntü obruğu konumlu aktif bir mağara olan Kaklık Mağarası’nın çevresi mezozoik kireçtaşları, kil, kumtaşı ve konglomeraları, miyosen-pliyosen yaşlı kil, kum, marn ve kalkerler ile kuvaterner ait traverten ve alüvyonlardan meydana geldiği biliniyor. 
 
Kaklık Mağarası
 
Kaklık Mağarası


....::| Bu içeriğe bağlı resimler |::....

Kakl─▒k Ma─čaras─▒Kakl─▒k Ma─čaras─▒Kakl─▒k Ma─čaras─▒Kakl─▒k Ma─čaras─▒Kakl─▒k Ma─čaras─▒