Honaz Belediyesi Resmi Web Sayfasi
header image

Dereçiftlik

Takvim
EylŘl 2023
PSCPCCtP
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Birimlerden Haberler
    Birimlere ait haber bulunamadı

Birimler

Fotoğraf Galerisi
Vahip_Varol_evi.JPG

Vahip Varol Evi

hoyuk_yolu_1985.jpg

Höyük Yolu

Bir_bayram_Gunu_1960__lar_2__Ataturk_ilkokulu_Bahcesi__.jpg

Honaz Nostalji 2

DSC05856.JPG

Kış Mevsiminde Honaz

colosase_onu.jpg

colosase önü

29_Ekim_Cumhuriyet_Bayrami__1967_[240613134444].jpg

Honaz Nostalji 2

_MG_9995.JPG

PAÜ HMYO Mezuniyet Töreni

Honaz_Ortaokulu_Temel_Atma_Toreni_7_8_Eylul_1957.jpg

Honaz Nostalji 2

DSC05813[220313144701].JPG

Kış Mevsiminde Honaz

IMG_0814.jpg

Pınarbaşı Göz


Veri Yok

Dereçiftlik

  Dereçiftlik 

    Dereçiftlik’in tarihi, yaklaşık 1 asırlık bir geçmişe sahiptir. Mahallenin, derenin kenarında bir çiftlik olarak kurulmuş olmasından ve kurulduğu yıllarda bu köyü bir kişinin satın almış olmasından dolayı “ Dereçiftlik” adını aldığı rivayet edilmektedir. Dereçiftlik 1926 yılında Hasan Kâhya tarafından kurulmuştur. Daha sonraları aileler, buraya gelerek yerleşmişlerdir. Köyün etrafı tepe ve dağlarla çevrili olup, sadece kuzeybatı tarafı açıktır. Ulaşım buradan sağlanmaktadır. Karaçay Kasabası’ndan gelen çay, köyün kenarından geçerek Çürüksu’ya karışmaktadır. Mahalleyi ilk kuranlar, tahta işleri ile uğraşmaktaydı.
  Dereçiftlik Köyü, Honaz’ a 14 km, Denizli’ye 25 km uzaklıktadır. Komşuları, Kocabaş, Kızılyer, Kaklık ve Aşağıdağdere Mahalleleridir.
  Dereçiftlik Mahallesinin geçim kaynağı, tarım, hayvancılık ve sanayi işçiliğidir. Köyde, pamuk, buğday, arpa, mısır, afyon, anason, pancar, fasulye ve nohut üretilmektedir. Son yıllarda sebze gelişmiştir. Sebzecilik, herkesin kendi ihtiyacını karşılamaya yönelik yapılmaktadır. Biber, patlıcan, domates üretilmektedir. Kuru fasulye, nohut ve mısır iç pazarda rağbet görmektedir. Son yıllarda meyvecilik de çok gelişmiştir. Üzüm en önemli ihraç ürünüdür. Bunun yanında bu yıl nar ve cennet elması da iç pazarda rağbet görmektedir. Hayvancılık çok azdır. Halkın büyük bir bölümü Organize Sanayi Bölgesi’ndeki tekstil ve traverten fabrikalarında çalışmaktadır.
  2000 yılı nüfus sayımına göre nüfusu; 726’dır. Okuma – yazma oranı % 100’dür. Okuma – yazma bilmeyen yoktur. İlçede en yüksek okuma – yazma oranı Dereçiftlik Köyü’ndedir. Ayrıca 1-3 sınıflı Dereçiftlik Köyü İlköğretim Okulu’nda eğitim verilmektedir. Diğer sınıflar Kocabaş Atatürk İ.Ö.O taşımalı eğitim verilmektedir. Bütün meslek gruplarından, kendi alanlarında ünlü kimseler yetiştirilmiştir. Dr. Mehmet ESİN’e ait özel bir hastane bulunmaktadır.
  Köyün ulaşım sıkıntısı yoktur. Kocabaş Belediyesi’nin araçlarıyla, saat başı ulaşım hizmeti verilmektedir. Alt yapı çalışmaları devam etmektedir.
 Köyün, ekonomik durumu genel olarak iyidir. Sanayi Bölgesi’nin köye yakınlığı, halkın çoğunluğunun kendi arazisinin olması, topraklarının verimli olması ekonomik hayatı olumlu yönde etkilemiş ve halkın gelir seviyesini yükseltmiştir.
 Dereçiftlik’te işsizliğin az olması, ulaşım kolay olması, D Tipi Cezaevinin ve Organize Sanayi Bölgesi’nin yakın olması ve okuma oranının yüksek olması; köyün sosyal yaşantısını olumlu yönde etkilemektedir.
 Mahalle içerisinde Roma dönemine ait köprü ve Osmanlı Dönemine ait su kemeri bulunmaktadır. Düğünler 2 gün sürmektedir. Düğünden birkaç gün önce kız evinde “makas kesmez” yapılır. Dualarla kumaşlar kesilerek, geline giysiler dikilir. Kına gecesinde; kına yastığının üzerine gelin ve arkadaşı oturarak kına yakılır. Düğünden sonra, kadınlar arasında “gelin ertesi” yapılır. Eğlence düzenlenir. Daha sonra geline dualarla üç etek giydirilir. Yeni doğan çocuğun göbek bağı, okusun diye, okul bahçesine gömülür. Çocuk yeni yürümeye başladığında; “duşak kesme” yapılır. Bütün halk meydanda toplanır. Mahallenin gençleri, koşu yarışı yaparlar. Kazananlara, hediyeler verilir. İkram yapılır. Burada amaç, bebeğin çabuk yürüyüp koşmasıdır.
Mahallede bir kimse öldüğünde; cenaze evine komşular “yas yemeği” getirirler. Cenaze gömüldükten sonra 3.gün, 7. gün, 40. gün ve 1. yılında mevlüt yapılır. Mezar taşlarının üzerinde; kişiye özel maniler, şiirler yazılmaktadır. Bu gelenek, Orta Asya’dan süregelmektedir. Anadolu’da, Hacı Bektaş’ta ve Dereçiftlik’te görülür. Köyde, “Ardıçlı Türbesi” bulunmaktadır. Türbenin etrafı çam ağaçları ile kaplıdır. Burada yattığına inanılan kişinin; Osmanlı Dönemi’nde Honaz İlçesi dolaylarında Osmanlı Emniyet kuvvetleriyle Türkmenler – Yörükler arasındaki çatışmada öldüğü rivayet edilmektedir. “Asker elbiseli, aksakallı olarak köylülerin rüyalarına girdiği, bulunduğu tepeye nur olarak indiği rivayet edilmektedir. Herhangi bir kitabesi bulunmamaktadır. Adının “Ayhan” olduğu söylenmektedir. Çevrede “ Ardıçlı Türbesi” olarak bilinmektedir. Tepeye, betonarme türbe binasını, gördüğü bir rüya üzerine İsa Aslan tarafından yaptırılmıştır.
  Mahalle halkının ve çevre halkının önemli piknik alanlarından bir tanesidir. Hıdrellez ve Sultan Nevruz gibi özel günlerde, türbede bütün halkın katıldığı yemekler verilir. 2010 yılından itibaren türbede, mahalle muhtarlığı tarafından Hıdrellez Yemeği ve Şenliği yapılmaktadır  

 Dereçiftlik

Dereçiftlik