500 YILLIK CAMİ ESKİ GÜNLERİNE DÖNECEK

Honaz Belediye Başkanı Yüksel Kepenek, duvarlarının büyük kısmı ve kubbesi yıkık halde olan Sultan II. Murat Camisi’nin restorasyonu için ilk kazmanın vurulduğunu ifade etti.
Başkan Yüksel Kepenek, Sultan II. Murat Camisi’nin restorasyonu ile camiyi ihtişamlı günlerine döndüreceklerini belirtti. Honaz ilçesindeki Sultan II. Murat Camisi’nin rölöve restorasyon projesinin ilk adımı olan alan temizleme ve kazı çalışmaları başladı. Honaz Belediye Başkanı Yüksel Kepenek yaptığı açıklamada, Sultan 2. Murat zamanında inşasına başlandığı belirtilen caminin kitabesindeki kayda göre 1476’de tamamlandığını kaydetti.
Bölgenin en kıymetli, en değerli eserlerinden biri
Duvarları her geçen yıl daha fazla yıkılan ata yadigarı caminin restore edilerek ayağa kaldırılması için çalışma başlattıklarını ifade eden Kepenek, şunları söyledi: 'Osmanlı’dan günümüze kalan en nadide eserlerden biri olan bu camiyi ayağa kaldıracağız, restorasyonunu yapacağız. Ecdadımızın bize bıraktığı bu değerli mirası, çocuklarımıza ve torunlarımıza taşıyacağız. Bugün projemizin ilk adımını attık. Denizli Valiliğimiz, Honaz Belediyemiz ve Denizli Müze Müdürlüğü iş birliğinde kazı çalışmalarına başladık. Uzman bir ekip ile sürdüreceğimiz çalışmaların ardından yakın bir gelecekte de restorasyon aşamasına geçeceğiz. Yapının doğal halinin korunarak, istinat duvarları ve iskeleler desteği ile zarar vermeden çalışmalara devam edilecek. İnşaallah kısa zaman içerisinde burası bir bayram namazı, bir cuma namazının eda edilebileceği hale gelecektir. Bundan dolayı çok mutluyum. Çünkü bu bölgenin en kıymetli, en değerli eserlerinden biri. Bizim için çok değerli olan bu yapı muhakkak ayağa kaldırılmalı. 'Caminin ayağa kaldırılmasıyla turizme büyük katkısının olacağını dile getiren Kepenek, 'Buraya gelen hem yerli hem yabancı ziyaretçiler muhteşem bir cami ile karşılaşacaklar, şuradan aşağı Honaz’a baktıklarında gerçekten muhteşem bir görüntü izleyecekler. Bu bizim için gerçekten çok kıymetli bir projeydi. Bunun bitirildiği günü görmek için ben de çok sabırsızlanıyorum. Gerçekten büyük bir iş başarmış olacağız. Honaz’a, Denizli’ye, ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.' ifadelerini kullandı.
 

 ....::| Bu içeriğe bağlı resimler |::....

Sultan II. Murat CamiSultan II. Murat CamiSultan II. Murat CamiSultan II. Murat Cami